#Apple’ın konum servisi üzerinden sizi takip etmesi!

Biliyoruz ki akıllı telefon kullanmayan neredeyse kalmadı. Birçok teknoloji meraklısının yanı sıra akıllı telefonlar artık sıradan araçlar oldu. Peki hayatımızı kolaylaştıran bu araçların bizi takip ettiğini biliyor muydunuz?


Akıllı telefonlarımız yani cebimizdeki yüksek teknoloji ürünleri sadece müzik çalmıyor, fotoğraf çekmiyor, internette gezinmemizi sağlamıyor. Artık bize GPS ile gideceğimiz yeri gösterebilen bilen ve navigasyon hizmeti veren aletlere dönüşmüş durumda.

Her şeyde olduğu gibi akıllı telefonunuzda da bilinçli bir kullanıcı olarak ayarlamalar yapmaz ve deneyimlerinizi bilinçsizce yaşarsanız ileride istemeyeceğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin; konum takibi yapan uygulamaları düzenlemeli, yeri geldiğinde bu konumları sürekli okumalarını engellemelisiniz. Zaten yeni bir uygulama yüklediğinde size konumuzu kullanmak istediğini ve onay verip vermediğinizi sorarlar. Ancak sormayan birileri de var.

Mesela Apple… iPhoneların standart ayarlarında “Sık Kullanılan Konumlar” ve “Yönlendirme ve Trafik” gibi sizin sürekli olarak nerelerde bulunduğunuzu ve telefon cebinizde giderken o anki hızınız, araba ile duruş kalkışlarınıza istinaden trafiğin durumunu güncelledikleri birkaç hizmeti bulunuyor. Bunlar sizden bir onay alınmadan standart olarak açık geliyorlar.

Bu ayarlara müdahale edebilmek basit aslında.

1. iPhone Ayarlar’a giriyoruz.

2. Gizlilik ayarlarını açıyoruz.

3. Konum Servisleri‘ne giriyoruz.

4. En aşağıda bulunan Sistem Servisleri‘ne dokunuyoruz. (Görebileceğiniz gibi yüklediğiniz ve izinlerini kendiniz ayarladığınız uygulamalar dışında, sistem servislerinde sizinden habersiz birçok işlem için konumunuz sürekli paylaşılıyor veya kullanılıyor.)

5. En aşağıda Ürün İyileştirme başlığı altında 3 adet seçenek göreceksiniz. İşte hem şarjınızı sürekli tüketen hem de sizden habersiz kendilerine veri sağlamak amaçlı kullandıkları servisler burada. Dilerseniz kapatabilirsiniz, ben kapalı kullanıyorum mesela.

6. Bir diğer sistem servisi de Sık Kullanılan Konumlar. Size faydalı bilgiler sağlamak için sık gittiğiniz konumları kaydetmeyi ve analiz etmeyi öneren bu özellik biraz fazla mahreme giriyor gibi geliyor gene bana.


Apple, Google ve bunun gibi teknoloji devi birçok firmaya, milyonlarca iPhone kullanıcısı bedava veri sağlıyor. Düşünebiliyor musunuz; bu kadar veriyi gönüllü veya para karşılığı paylaşacak ekip kuramazsınız. Ancak şuan ki etik olmayan ve onayınıza sunulmayan bir yöntemle hem bireysel gizliliğimiz tehtid altına giriyor hem de neden bazı verileri de bizim internet paketimizden kullanarak bedava güncellesin ve daha çok para kazansınlar ki. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: