Sosyal Medyadaki büyük tehlike!

Sosyal Medyayı oluşturan bütün uygulamalar ve web siteleri; güncel haberlerin ve çeşitli bilgilerin sürekli paylaşıldığı mecralardır.

Aslında Sosyal Medya 2005 yılından sonra Web 2.0 konsepti ortaya çıktıktan ve internet ağı üzerinden tek taraflı etkileşim yerine karşılıklı paylaşımın/etkileşimin öne çıkması sonucu gelişmiş bir kavramdır.


Bugün hemen hemen her internet kullanıcısının bir veya birden fazlasına sahip olduğu Facebook, Twitter, Linkedin vb hesaplarından hem karşılıklı bilgi paylaşılmakta hem de çok büyük hızda bir iletişim sağlanmaktadır. Bununla beraber mükemmel bir şekilde kamuoyu yaratılabilmekte, reklam kampanyaları düzenlenmekte veya propaganda yapılabilmektedir.

Peki bilginin çok geniş kitlelere bu denli hızlı yayılması doğru mu? Herkese ulaşan bu bilgi ve görsellerin doğruluğu teyit edilmeden bu kadar geniş kitleleri etkilemesi ne gibi sorunlara yol açıyor? İşte bu soruları yanıtlayalım.

 

Soru 1: Bilginin geniş kitlelere bu denli hızlı yayılması doğru mu?

Cevap 1: Elbette ki her türlü bilginin çok hızlı yayılması demek, her seferinde daha da geniş kitlelere ulaşması anlamına gelir. Bu da ilgili bilgiden daha çok insanın haberdar olabilmesi anlamını taşır. Bu bir yardım kampanyası, sağlıklı yaşam önerisi, dolandırıcılara karşı önlem vb. ise faydalıdır. Fakat yalan bir haberin, doğrulanamamış her türlü bilginin aynı hızda yayılması toplumda korkuya, paniğe ve hatta çatışmaya sebebiyet verebilir. Bu da çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Soru 2: Herkese ulaşan bu bilgi ve görsellerin doğruluğu teyit edilmeden bu kadar geniş kitleleri etkilemesi ne gibi sorunlara yol açıyor?

Cevap 2: Öncelikle doğru ve yararlı bir bilgiyle kitlelerin etkileşime geçmesinde bir sakınca yok. Ancak bu bilgi yanlış veya çarpıtılmışsa ve hatta bu bilerek üretilmişse sonuç çok tehlike olabilir. Kitleler bir çatışma vs kaos ortamına çok hızlı bir şekilde sürüklenerek ailelerin, kurumların ve hatta devletlerin büyük yaralar almasına neden olabilir.

Soru 3: Sosyal medyada bir bilgiyi doğru/yanlış Nasıl ayırt edeceğiz?

Cevap 3: İlgili içeriğin kaynağı nedir iyi incelenmeli. Siz onu ilk olarak kimden veya nereden gördünüz bunu sorgulamalısınız. İkinci olarak kaynağınız bu bilgiye ilk elden mi ulaşmış yoksa o da birinden mi bunu öğrenmiş ölçmelisiniz. Bu bir söylemse arama motorlarından aratıp incelenmeli ve söyleyenin açıklamaları çeşitli gazeteler/resmi hesaplarından araştırılmalıdır. Bir kanunsa mesela adres resmi gazetedir. Veya bir resimse Google’ın resmi yükleyerek daha önce o resim nerelerde varmış görebildiğiniz bir aracı olan Tersinden Görsel Arama (Link: Tersinden Görsel Arama ile ilgili detaylı bilgihizmeti yararlı olacaktır. Çünkü iddia edilen görsel başka bir olayın veya durumun konusu olabilir.

Sosyal medya mükemmel bir propaganda aracı olduğu için ulaşılan bilgi iyice araştırılmadan ve teyit edilmeden doğru kabul edilmemelidir, paylaşılmamalıdır. İnsanları yanıltmak büyük haksızlıklara uğramalarına yol açabilir. Bu belki de en büyük tehlikelerden biri. Yanlış veya çarpıtılmış bilgi geniş kitlelerce kontrolsüz yayıldıkça doğru kabul görebilir. Yavaş yavaş yalanlar gerçeklerimiz olur ve bir gün bu yalanların doğurduğu sonuçlara katlanmak zor olsa da geri dönüşü mümkün olmayabilir.

Kısacası; tehlike büyük, şüpheci olmak faydalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: