Drone teknolojisi nereye gidiyor?

Günümüz teknolojisi artık her şeyi son kullanıcıya çok daha kısa sürede ulaştırıyor. Eskiden bastın mı sadece yerinden kalkan helikopterlere son kullanıcı ancak ulaşabiliyorken, bugün aslında bir ehliyet gerektirecek hava aracını herhangi bir avm’den satın alabiliyorsunuz. Düğünlerde, parklarda, sokak aralarında, sahillerde ve akla gelebilecek daha birçok yerde drone’lar uçuyor.

düğünlerde drone'lar!

Hal böyleyken kafada bir sürü soru oluşuyor: ne olacak bu drone’ların hayatımızdaki yeri ve bize nasıl etki edecekler?

Askeri amaçlı kullanılan insansız hava araçlarını saymazsak, avm’den aldığınız drone’lar gayet her yere rahatlıkla ulaşabilecek ve her ortamda uçurulabilecek cihazlar. Ancak bu kadar kontrolsüz olmaları sizi de korkutmuyor mu? Üstüne yerleştirilmiş bir kamera ile türlü casusluk faaliyetleri yapılması beni pek korkutmuyor aslında. Kafama takılan; özellikle ülkemizde terör eylemleri son dönemde yaygınlaşmışken, yaşanan bir hadise bu konuda beni düşünmeye sevk etti.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında terör örgütünün drone’lara bağladığı patlayıcılarla eylem hazırlığında olduğu öğrenilmiş ve engellenmişti. (Milliyet HaberiBunun yanı sıra daha birkaç hafta önce gene benzer bir haber internete düştü. (ensonhaber.com Haberi) Tüm bunlar yaşanırken NATO’nun drone’ları “güvenlik tehtidi” olarak gündemine aldığını da öğrendik.

Bunlar bir yandan tedirginlik yaratırken hiçbir şey yapılamaz mı diye de düşünmedim değil. Aklıma ilk gelen; bu cihazların akıllı bir cihaz veya uzaktan kumandayla kontrol edildiği için iletişimini kesmek suretiyle önleme yapılabileceğiydi. Yapan var mı diye araştırmaya kalmadan Google’ladım ve ilk satırlarda https://www.droneshield.com/ isimli bir şirket gördüm.

Ayrıca ülkemizde de belli önlemlerin alındığı, bazı drone önleme projelerinin geliştirildiğine dair haberler internette geziyor. İlk resmi önlemler ise İstanbul, Tekirdağ, Yalova ve Bursa’da darbe girişimi sonrasında 6000 metre altında drone uçuşunun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yasaklanması, Diyarbakır Valiliği’nin Diyarbakır için bu araçlar bakımından uçuşlarına yasaklı bölge ilan edilmesi örnek gösterilebilir.

Drone teknolojisi paket taşıma, video çekme, keyifli zaman geçirme aracı olarak kaldığı sürece hepimiz bir tane alalım. Ama bu gelişmelere bakıldığında gittiği nokta malesef orada kalacak gibi durmuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: