5 adımda kolay e-posta yönetimi önerisi: Gmail

E-Postalar günümüzde bilgi, belge ve her türden veriyi paylaşmak, kolay iletişim kurmak açısından en önemli araç. “Söz uçar, yazı kalır” anlayışının en iyi örneklerinden biri olarak E-Posta teknolojisi hem işlerimizi düzene sokmamızı sağlıyor, hem de büyük bir hız kazandırıyor.

E-Posta YönetimTabii eğer doğru bir e-posta yönetimi yapıyorsak. Özellikle gelen e-postaları kategorilendirmek, arşivlemek veya belirli önceliklere göre sıralandırmak daha profesyonel ve doğru bir e-posta yönetimi sağlar. Ancak birçok e-posta yönetim aracı bize bütünüyle bu hizmetleri verememekte, verse bile arşivlemek ve her platformdan gerektiğinde ulaşmak için bazı sıkıntılar çıkarmaktadır.

Öncelikle her platformdan ulaşmak, kendi cihazlarınız yanınızda değil iken veya bataryaları bittiyse örneğin, e-postalarınıza ulaşmak çok stresli bir durum olabilir. Tabii ki IMAP ile e-postalarınızı kurduysanız, her cihazdan ilgili postalara ve klasörlere ulaşmanız mümkün. Ama dediğim gibi; ya cihazlarınız yanınızda değil ya da bataryanız bitti. Böyle bir durumda ne yapacaksınız? Bu da bir ihtimal.

E-Posta SağlayıclarıTabii ki burada Gmail, Outlook.com, Yahoo Mail, Yandex Mail ve daha niceleri imdadımıza yetişiyor. İnternet üzerinde tutulan ve Outlook, Thunderbird veya Apple Mail gibi programlardan POP veya IMAP protokolleriyle kullanmakta olduğunuz e-postalarınız her zaman ulaşılabilir veya iyi yönetilebilir olamayabiliyor.

Benim kişisel tercihim ve önerim burada Gmail olacak. Diğer şirketlerin de benzer hizmetleri olmasına karşın performans açısından ve bütün hizmetleriyle entegre olarak çalışabilmesi bakımından favorim Gmail.

İşte burada hangi sağlayıcıdan hizmet aldığınız önemli değil. Hatta kendi e-posta sunucunuz var belki de. Aşağıdaki adımları uygulayarak, herhangi bir e-posta hesabınızı tamamen Gmail üzerinden yönetebilir hale gelebilirsiniz.

 

  1. Bir adet Google-Gmail hesabınız olması gerekiyor ve oturum açıyoruz.
  2. Ayarlardan “Hesaplar ve İçeri Aktarma İşlemleri” sekmesine geliyoruz.
  3. “Postaları şu adresten gönder” ile herhangi bir sağlayıcıdan aldığımız ve kullandığımız e-posta adresimizle e-posta göndermek üzere ayarları giriyoruz.
  4. “Diğer adreslerden kontrol et” seçeneği ile bir önceki adımda e-posta gönderebilmek için eklediğimiz e-posta hesabına ait POP bilgilerini giriyoruz ki e-postalar geldiğinde Gmail Gelen Kutumuza veya klasörlerimize düşsün.
  5. İstediğiniz gibi filtreleme, yönlendirme, arşivleme, etiketleme veya kategorilendirme işlemini yapmaya başlıyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: